CM 2010 – ziua 12: S-au anulat reciproc

Australia a învins reprezentativa Serbiei, cu scorul de 2-1, în ultima etapă a Grupei D de la Campionatul Mondial.

Jucătorii lui Antici au dominat încă din primul minut, iar australienii nu au făcut altceva decât să se apere. În minutul 12, Krasici a ratat incredibil după ce a trecut şi de portarul australienilor. În ratări se întrec alţi doi sârbi: Ivanovici şi Zigici. Prima repriză se termină cu un rezultat alb.

La reluare, însă, australienii încearcă poarta lui Stojkovic de câteva ori, dar fără succes. În cele din urmă, Cahill reuşeste să deschidă scorul, în minutul 69, prefaţând desprindrea din minutul 74, când  Holman înscrie pentru 2-0. Sârbii încearcă să revină pe tabela de marcaj, dar golul lui Pantelic din minutul 84  este insuficient pentru ca jucătorii lui Antici să se califice în optimi.

În ciuda victoriei, Australia pleacă acasă, la fel ca şi Serbia.