ANOSR: Legea Educaţiei nu răspunde nevoilor studenţilor

Educaţie UBB

Alianţa Naţională a Organizaţiilor Studenţeşti din România (ANOSR), în calitate de reprezentant al studenţilor la nivel naţional şi internaţional, atacă din nou Legea Educaţiei, despre care afirmă că “NU răspunde nevoilor studenţilor din România”.

“Legea aduce un afront mişcării studenţeşti din România, blocând accesul studenţilor în cele mai importante decizii din universităţi – alegerea funcţiilor de conducere şi consiliul de administraţie.”, susţin reprezentanţii ANOSR.

Aceştia atrag atenţia asupra faptului că, deşi în declaraţii publice se specifică faptul că rectorul unei universităţi poate fi ales de către comunitatea academică, acest lucru este fals.  Chiar dacă peste 85 % din comunitatea academică este formată din studenţi, potrivit formulării actuale aceştia reprezintă doar 5% din puterea de decizie în ceea ce priveşte alegerea rectorului.

Totodată, ANOSR mai solicită:

• Universităţile să asigure minim 30% locuri de practică pentru studenţi
  • Taxele căminelor să se reducă astfel încât să nu mai fie surse de profit pentru universităţi.
  • Universităţile să nu mai perceapă taxe nejustificate (acte de studiu, adeverinţe, legitimatii etc.)
  • Bursele sociale studenţeşti să acopere în mod real costurile de cazare şi masă necesare unui student
  • Toate drepturile şi obligaţiile studenţilor să fie incluse într-un Statut Naţional al Studentului
  • Statul să asigure locuri bugetate pentru studenţii care provin din medii defavorizate
  • Studenţii să îşi poată alege cât mai multe cursuri din întreaga ofertă universitară
  • Studenţii cărora nu li se asigură un loc în cămin să poată beneficia de subvenţii pentru cazare
  • Studenţii care sunt în regim bugetat să se poată transfera la altă universitate în acelaşi regim bugetat
  • Universităţile să nu mai poată înmatricula un număr de studenţi mai mare decât cel pentru care pot asigura condiţii educaţionale şi sociale adecvate
  • Profesorii să fie evaluaţi periodic de către studenţi, iar evaluările să fie publice.

În acest sens, reprezentanţii ANOSR solicită Ministerului Educaţiei o întâlnire în care să se negocieze o soluţie pentru a fi redate studenţilor drepturile legitime, în calitate de parteneri cu drepturi egale în cadrul învăţământului superior românesc.

Mara Rusu