„away/home” – O Inițiativă Educațională pentru Combaterea Dezinformării Despre Refugiații Ucraineni

Educaţie UBB Radio

Într-o inițiativă inovatoare de combatere a dezinformării legate de refugiații ucraineni, cinci studente masterande de la Facultatea de Științe Politice, Administrative și ale Comunicării (FSPAC) din cadrul Universității Babeș-Bolyai (UBB) au dezvoltat un joc educativ intitulat „away/home”. Proiectul a fost realizat în cadrul competiției internaționale „Students United for a Resilient Europe”, organizată de American Councils și EdVenture Partners, cu sprijinul Departamentului de Stat al SUA.

Anul acesta, SURE își propune să demonteze miturile și să combată dezinformarea legată de Ucraina și refugiații ucraineni. Fiecare echipă, inclusiv echipa din cadrul UBB, a trebuit să creeze o campanie care să promoveze gândirea critică, verificarea informațiilor și validarea multiplă a surselor.

Despre Campania „away/home”

Campania dezvoltată de Xenia Caramete, Alexandra Berzovan, Bianca Miron, Anca Cioroboiu și Cosmina Ivan, intitulată „away/home”, include două componente majore: un joc educativ de tip choose your own adventure și o campanie de comunicare pe Instagram, disponibilă la adresa @awayhome.thegame. Jocul și formularul de feedback pot fi accesate pe site-ul echipei, www.awayhomethegame.com.

Jocul urmărește povestea a trei personaje: un tată singur cu un copil, o mamă singură cu un copil și o studentă. Poveștile lor sunt bazate pe cercetări amănunțite ale documentelor oficiale despre refugiați din Ucraina și interviuri cu experți în domeniu. „away/home” combate dezinformarea prin prezentarea unor situații reale, fundamentate pe date și statistici oficiale, toate provenite din surse verificate.

Utilizarea Inteligenței Artificiale pentru Optimizarea Procesului Creativ

Despre procesul creativ, Xenia Caramete, team leader-ul echipei și studentă la Media Communication și Research Design and Social Data Analysis, ne-a spus că:

„Deși textul jocului a fost creat în întregime de noi, pentru partea vizuală (ilustrațiile fiecărui ecran) am utilizat aplicații ale inteligenței artificiale. Totuși, am intervenit manual asupra acestor ilustrații pentru a asigura o estetică unitară a jocului. Am optat pentru această abordare din două motive: pentru a optimiza timpul de lucru, având în vedere perioada scurtă în care trebuia să finalizăm campania, și pentru a demonstra că tehnologia AI poate fi folosită în scopuri pozitive, inclusiv pentru crearea unui joc educativ destinat combaterii dezinformării.”

Evenimentul de Testare și Feedback-ul Publicului

Echipa a organizat un eveniment de testare a jocului, invitând colegi de la facultate să exploreze firele narative și să ofere feedback. Membrii echipei au fost încântați de implicarea activă și de feedback-ul detaliat primit. În plus, au primit solicitări pentru publicarea jocului online, indicând un interes crescut pentru combaterea dezinformării prin metode interactive, precum acest joc digital educativ.

Campania „away/home” nu doar că oferă un instrument valoros pentru educație și sensibilizare, dar subliniază și potențialul colaborativ al noilor tehnologii în lupta împotriva dezinformării.

Evenimentul de Lansare al Jocului „away/home”

Mâine, 30 mai 2024, de la ora 10:00, în FSPAC 2, sala T1+T2, va avea loc evenimentul de lansare al jocului educativ „away/home”. Echipa invită toți cei curioși să descopere jocul și să afle mai multe despre procesul de dezvoltare și impactul acestuia în combaterea dezinformării legate de refugiații ucraineni. Evenimentul va include o prezentare a jocului și discuții interactive cu creatorii săi.