Tudor Gheorghe cântă din interbelici la Cluj

Din oraş Eveniment

Tudor Gheorghe aduce la Cluj muzica interbelicilor Jean Moscopol şi Zavaidoc, în cadrul concertului „Cavalerii felinarelor târzii” ce va avea loc miercuri, 10 noiembrie 2010, la Casa de Cultură a Studenţilor.

Artistul va concerta pentru clujeni alături de Orchestra Arkadia, formată din instrumentişti ai Filarmonicii de Stat „Oltenia” din Craiova, sub bagheta dirijorului şi orchestratorului Marius Hristescu, directorul artistic al Filarmonicii „Oltenia”. Totodată, pe scenă va fi prezent şi violonistul Dan Bogzan.

Cunoscătorii muzicii interbelice vor recunoaşte câteva dintre cele mai bune piese semnate Jean Moscopol şi Zavaidoc, precum: Economiile săracilor, Farsa alegerilor, Cotele ţăranilor, Cine mă vede plângând, Din ochii care-am plâns vreodată, Dă mâinile să te sărut, Di, di, di, murgule, di, sau Aseară fusei la una.

Maestrul Tudor Gheorghe vine pentru a treia oară în acest an la Cluj. De fiecare dată iubitorii muzicii lui au umplut sala de spectacol.

La concertul de miercuri, 10 noiembrie, au rămas doar bilete în valoare de 70 lei. Acestea se pot procura de la Casa de Cultură a Studenţilor.

Oana Moisil