Mihaela Buzărnescu a pierdut finala de la Praga

Sport

Mihaela Buzărnescu, locul 37 WTA, a pierdut finala turneului de la Praga, fiind învinsă de cehoaica Petra Kvitova, 28 de ani, locul 10 WTA, scor 6-4, 2-6, 3-6.

În primul set, Kvitova a început mai bine și a condus cu 4-1. Ulterior, Buzărnescu a avut o revenire incredibilă, câștigând setul după cinci game-uri la rând în care a triumfat, grație unui joc sigur și a unor lovituri bine plasate.

Petra Kvitova a condus în seturile doi și trei cu 4-1, iar Buzărnescu nu a mai avut puterea să revină.

Scor final 6-4, 2-6, 3-6. Două ore si 17 minute a durat ultimul act al intrecerii din capitala Cehiei, in care Mihaela a reusit sa-i puna mari probleme ocupantei locului 10 in clasamentul WTA.

În urma acestui meci, Mihaela va primi 180 de puncte,grație cărora va urca, începând de saptamana viitoare, pe locul 32 in ierarhia mondială, reprezentând cea mai bună clasare din carieră pentru tenismena născută la București.

Mihaela le-a învins până acum pe Haddad Maya (6-1, 7-5), Lottner (6-0, 7-6), Kristina Pliskova (6-2, 6-3) si Camilla Giorgi (4-6, 6-3, 7-5).

Pentru Mihaela urmeaza un nou meci de foc, cu Maria Sharapova, in primul tur al turneului de la Madrid.

– Bilț Teodora-Maria / Sursa fotografiei: Ziare.com