U Cluj rămâne fără înfrângere pe teren propriu, învingând și Luceafărul Oradea

Universitatea Cluj s-a impus luni seara, cu 2-0 (2-0), împotriva echipei Luceafărul Oradea, în a cincea etapă a ligii secunde de fotbal. Datorită acestei victorii, ”U” rămâne fără pas greșit acasă, după 2-0 cu Metaloglobus București și 3-0 cu Energeticianul Petroșani.

”Șepcile roșii” au început mai bine partida, reușind să marcheze rapid, prin Hordouan (8), după o ieșire neinspirată a portarului Moga.

Ritmul jocului a scăzut puțin după golul de 1-0, dându-se mai mult dueluri la mijlocul terenului între membrii celor două combatante.

Luceafărul Oradea și-a făcut simțită prezența în două rânduri pe parcursul primei reprize, Oros (15) și Pop (38) semnând cele mai mari ocazii ale bihorenilor. Scorul a fost majorat de ”U”, chiar înainte de pauză, Gavra (43) reușind o lovitură de cap perfectă după centrarea din corner al lui Hordouan.

La adăpostul rezultatului de 2-0, Universitatea Cluj nu a mai forțat în partea secundă, orădenii fiind cei care au ratat marile ocazii, Lasconi (55) fiind cel mai aproape de gol, portarul Dur Bozoancă salvând de pe linia porții.

Prin acest succes, U Cluj acumulează nouă puncte, fiind la patru lungimi de liderul ligii secunde, Sportul Snagov. De cealaltă parte, Luceafărul rămâne cu cinci puncte obținute, situându-se pe locul 13.

U Cluj (4-3-3): Dur Bozoancă – Căpușă, Cordoș, Abrudan, Sepsi – Twumasi, Giurgiu, Florescu (Dumitrescu 87) – Greu (Goga 73), Horduoan (Ene 65), Gavra. Antrenor: Adrian Falub

Luceafărul Oradea (4-4-2): Moga – Gunie, Oroș, Tînc, Ban – Codoban (Lasconi 46), Lukacs (Preoteasa 60), Prejmerean, Dulca – Ludușan, Pop (Mitrică 81). Antrenor: Cristian Lupuț

– Krisztian Bucsi / Sursa fotografiei: fcuniversitateacluj.ro