FOTO | CSM București câștigă derby-ul primei etape, la Zalău

CSM București s-a impus la Zalău, 26-22 (14-9), în derby-ul etapei inaugurale a Ligii Florilor la handbal feminin. Succesul de duminică seara al CSM-ului a venit la puțin timp după ratarea primului trofeu al sezonului, Supercupa.

Bucureștencele au început perfect partida, înscriind două goluri în primul minut al jocului. Gazdele au reușit totuși să rămână aproape în jur de 20 de minute, timp în care diferența era constantă, de două-trei goluri.

Cel mai mare avans din prima parte s-a consemnat în minutul 23, când Bazaliu a marcat pentru 13-7 în favoarea campioanei României.

Repriza secundă a continuat sub aceeași notă, CSM-ul reușind să conducă și cu nouă goluri (21-12, minutul 42), cea mai mare diferență de pe tabelă.

Ultimul sfert de oră al meciului le-a aparținut sălăjencelor, care au reușit să reducă din handicap, pentru a fi înfrânte doar cu patru goluri, 22-26.

În etapa a doua, Zalăul se va deplasa la Galați pentru duelul cu CSU Danubius, în timp ce bucureștencele vor juca acasă, primind vizita Coronei Brașov.

HC Zalău: Vișan, Kelemen, Lung – portari; Mihalcea 4 goluri, Szollosi 4, Constantinescu 3, Abed Kader 2, Irimia 2, Panici 2, Nica 2, Mihart 1, Stîngă 1, Nichitean 1, Severin 1. Antrenor: Gheorghe Tadici

CSM București: Grubusic, Ion, Ungureanu – portari; Radicevic 7 goluri, Kurtovic 5, Mehmedovic 4, Bazaliu 4, Manea 2, Cvijic 2, Neagu 1, Omoregie 1. Antrenor: Magnus Johansson