Debut nereușit în Liga Zimbrilor pentru Universitatea Cluj-Napoca

CS Universitatea Cluj-Napoca a revenit pe prima scenă a handbalului masculin românesc cu o înfrângere, împotriva Bacăului. Partida de luni seara, prima după o pauză de cinci ani în prima divizie pentru clujeni, s-a încheiat cu scorul de 24-22 (14-10) pentru CSM Bacău.

Oaspeții au început mai bine partida din Sala Sporturilor ”Horia Demian”, marcând primele două goluri ale meciului. Diferența de două-trei reușite avea să fie una constantă între cele două combatante pe aproape toată durata primelor 30 de minute.

Băcăuanii au profitat pe finalul reprizei de câteva atacuri pripite ale clujenilor, intrând astfel la cabine cu cel mai mare avantaj, de patru goluri (14-10).

Universitarii au revenit mai motivați pe teren, egalând situația la 14, pentru ca mai apoi să meargă cap la cap cu moldovenii minute bune. În cele din urmă, oaspeții s-au dovedit mai siguri pe ei în atac, obținând astfel prima victorie a sezonului, cu 24-22.

În etapa a doua, ambele formații vor juca în deplasare, U Cluj urmând să plece la Focșani, în vreme ce Bacăul se va deplasa pe terenul vicecampioanei CSA Steaua București.

CS U Cluj: Pătrăuș, Niculai, V. Coman – portari; Hordoan 7 goluri, A. Coman 4, Dedea 3, Pop 2, Kotai 2, Milășan 2, Putnoky 1, Hossu 1. Antrenor: Ioan Ani Senocico
CSM Bacău: Tămaș, Freiwald, Crăciunescu – portari; M. Cotinghiu 5 goluri, Juverdianu 4, Tudorancea 3, Păunică 3, Anton 3, G. Cotinghiu 2, Tărîță 2, Gal 1, Bologa 1. Antrenor: Eden Hairi

– Andrei-Ionuț Bocancea și Krisztian Bucsi / Fotografii realizate de: Krisztian Bucsi