Skjern și Montpellier avansează în sferturile Ligii Campionilor

Sâmbătă seara s-au disputat două partide contând pentru returul fazei optimilor din VELUX Champions League, Telekom Veszprém și FC Barcelona Lassa având de recuperat un deficit de șapte, respectiv trei goluri, pentru a spera la calificare.

În primul meci al zilei, danezii de la Skjern Handbold au demonstrat că victoria din tur, contra maghiarilor de la Veszprém, nu a fost o întâmplare. Deși s-au înclinat în Ungaria, cu 29-34 (13-16), nordicii au reușit o calificare surprinzătoare în sferturile competiției, după 61-59 la general.

Veszprém: Nenadic 9 goluri, Manaskov 6, Tönnesen 5, Marguc 4, Ilic 3, Gajic 2, Blagotinsek 2, Sulic 1, Lékai 1, Nilsson 1. Antrenor: Ljubomir Vranjes

Skjern: Eggert Magnussen 7 goluri, Konradsson 5, Søndergaard 5, Myrhol 4, Rasmussen 3, Christensen 2, Olsson 1, Mikkelsen 1, Ivanisevic 1. Antrenor: Jörgen Jörgensen

Barcelona venea după câștigarea matematică a titlului din campionatul intern, următorul obiectiv fiind întoarcerea deficitului din tur. Deși Montpellier a început mai bine prima repriză, conducând chiar și cu 4 goluri, spaniolii au revenit, având un avans minim, 15-14, la pauză.

Cu aproape 10 minute rămase din joc, Montpellier era condusă cu șase goluri, 26-20, reușind de aici o revenire de senzație, și în ciuda înfrângerii cu 30-28, francezii merg mai departe, după 56-55 la general.

Barcelona: Rivera 5 goluri, Gomez Abello 5, N’Guessan 5, Syprzak 4, Mem 4, Perez 2, Tomas 2, Palmarsson 2, Entrerrios 1. Antrenor: Xavier Pascual

Montpellier HB: Richardson 7 goluri, Simonet 5, Bonnefond 4, Porte 3, Mamdouh 3, Truchanovicius 2, Kavticnik 2, Fabregas 2. Antrenor: Nicolas Seve

Duminică se vor disputa ultimele trei meciuri din faza optimilor: MOL-Pick Szeged – THW Kiel, HBC Nantes – HC Meshkov Brest și Rhein-Neckar Lowen – PGE Vive Kielce.

– Krisztian Bucsi / Sursa fotografiei: Skjern handboold