BattleLab Robotică 2013 la Universitatea Tehnică din Cluj Napoca

Din oraş Eveniment

Cea de-a III a ediţie a BattleLab Robotică se desfăşoară la Universitatea Tehnică în data de 20 aprilie şi constă într-o competiţie între roboţii înscrişi în concurs de studenţii participanţi.

Cunoştiinţele teoretice ale studenţilor de la Universitatea Tehnică pot fi puse în valoare în cadrul concursului care se inspiră din competiţiile de sumo robotic desfăşurate în Japonia. Cometiţia va avea loc în sala P03 a universităţii de pe strada Bariţiu.

Tema BattleLab Robotică 2013 este implementarea unor roboti autonomi, capabili de a identifica si elimina adversarul din suprafata de joc. La competiţie pot participa studenţi din cadrul oricărei universităţi cu profil tehnic din ţară, în echipe de până la 4 studenţi.

Concursul se desfăşoară sub forma unui campionat de la grupă la finală, iar fiecare meci dintre roboţii pregătiţi de participanţi este decis la finalul a cel puţin două runde din totalul de trei.

___________­­­­­___

Laura Goarnă