FestLit 2016 la Cluj: lecturi publice, simpozioane, expoziții de pictură și un recital al Ansamblului Flauto Dolce

Cultură Din oraş

received_1389622724418324Iniţiat de Uniunea Scriitorilor din România (USR) şi organizat de Filiala Cluj a USR, Festivalul Național de Literatură 2016 reuneşte la Cluj-Napoca în perioada 2-4 octombrie scriitorii contemporani cu pasionații de lectură.

Programul acestei ediţii cuprinde: ronduri de gală ale scriitorilor, lecturi publice, simpozioane, desanturi scriitoricești în şcoli, facultăţi și biblioteci, lansări de carte, expoziţii ale scriitorilor plasticieni etc.

Deschiderea oficială va avea loc duminică, 2 octombrie la Muzeul de Artă (sala Tonitza) unde vor fi prezenți alături de scriitorii filialelor USR și Nicolae Manolescu, Ioan Aurel Pop, Vasile-Sebastian Dâncu și Emil Boc.

În aceeași zi, de la ora 16:30 la Muzeul Etnografic al Transilvaniei va avea loc recitalul Microfonul vă aparţine (De dragoste), acompaniat de un recital cu titlul Din muzica străbunilor noştri (Muzică veche din România, sec. XVII-XVIII) în interpretarea prestigiosului Ansamblu Flauto Dolce (conducerea artistică: Zoltan Majo, solistă: soprana Mihaela Maxim).

În a doua zi de festival vor putea fi vizionate expoziţiile Mariana Bojan, Nud – pasteluri (la Galeriile revistei Steaua) şi Irina Petraş, Bacoviene (la Galeriile Scriptorium ale Filialei Cluj a USR) și vor fi organizate simpozioanele Literatura română – începuturi şi Literatură şi feminitate. Anul acesta va fi lansat și volumul ,,Caietele FestLit Cluj 2015”, conţinând comunicările susţinute la simpozioanele ediţiei precedente.

De asemenea, juriul format din din criticii literari Gabriel Coşoveanu, Dan Cristea, Daniel Cristea-Enache, Ioan Holban, Irina Petraş, Cornel Ungureanu și Răzvan Voncu va alege câştigătorul Marelui Premiu FestLit Cluj 2016 dintre nominalizările făcute de cele douăzeci de filiale USR.

Desanturi scriitoricești/momente de literatură vor avea loc la Facultatea de Litere a UBB, Colegiul Studenţesc de Performanţă Academică, Departamentul de Jurnalism al FSPAC, Colegiile/Liceele G. Bariţiu, N. Bălcescu, Lucian Blaga, G. Coşbuc, M. Eminescu, Avram Iancu, Romulus Ladea, Gh. Lazăr, Emil Racoviţă, Gh. Şincai, la Seminarul teologic ortodox şi la Biblioteca Judeţeană „Octavian Goga”.

Loredana Bertișan