AS Roma se impune pe ”Olimpico”, însă Liverpool ajunge în finala Ligii Campionilor

În cadrul celei de-a doua semifinale UEFA Champions League, disputată miercuri seara, AS Roma a câștigat pe teren propriu, cu 4-2 (1-2), împotriva englezilor de la Liverpool FC. În ciuda înfrângerii, englezii s-au calificat cu 7-6 la ”general”.

Sosită la Roma cu un avantaj de trei goluri, datorită victorie cu 5-2 de pe ”Anfield”, Liverpool a fost cea care a deschis scorul, prin Mané (9). Avantajul nu a durat însă mult timp, Roma egalând prin autogolul lui Milner (15).

Până la pauză cormoranii au fost cei care au marcat din nou, prin Wijnaldum (25), scorul de 2-1 însemnând la acel moment calificarea englezilor în finală.

În repriza secundă, italienii au înscris trei goluri, prin Džeko (52) și Nainggolan (86, 90+4 din penalty), nefiind însă de ajuns pentru a intra măcar în prelungiri.

AS Roma (Italia) – Liverpool FC (Anglia) 4-2 (1-2); 6-7 la general

AS Roma (4-3-3): Allison – Florenzi, Manolas, Fazio, Kolarov – Pellegrini, De Rossi, Nainggolan – Schick, Džeko, El Shaarawy. Antrenor: Eusebio Di Francesco

Liverpool (4-3-3): Karius – Robertson, Lovren, van Dijk, Alexander-Arnold – Milner, Henderson, Wijnaldum – Mané, Firmino, Salah. Antrenor: Jürgen Klopp

Liverpool a suferit prima înfrângere din actualul sezon al Ligii Campionilor, însă reușește să ajungă în finala competiției pentru prima dată după sezonul 2006-2007.

Finala Ligii Campionilor din acest an, dintre Real Madrid și Liverpool, va avea loc la Kiev, pe stadionul ”NSC Olimpiyskiy”, în data de 26 mai, începând cu ora 21:45.