U Cluj câștigă derby-ul cu Petrolul, rămânând neînvinsă pe Cluj Arena în actualul sezon

Sport

Universitatea Cluj-Napoca s-a impus în derby-ul etapei a opta din liga secundă, scor 3-2 (1-0), în fața Petrolului Ploiești. Prin victoria de duminică seara, ”U” acumulează 15 puncte și rămâne aproape de locurile promovabile.

Duelul echilibrat așteptat dintre cele două combatante nu a lipsit, în primele minute ale partidei jocul dându-se mai mult la mijlocul terenului. Prima ocazie de gol i-a aparținut Petrolului, prin Lumu (10), atacantul ratând ținta.

Universitatea Cluj avea să deschidă scorul, prin Ursu (13), care a profitat de o ieșire greșită a portarului Tordai. Deși avea avantaj pe tabelă, ”U” nu prea a contat în atac, ploieștenii fiind cei care au irosit alte câteva oportunități, prin Lumu (17), Tigănașu (37) sau Marinescu (42). Ultima șansă a primei părți l-a avut protagonist pe Gavra, atacantul gazdelor șutând pe lângă poartă din voleu (45+2).

Petrolul a început cum nu se putea mai rău partea secundă, încasând două goluri, în minutele 49 și 51, ambele purtând semnătura lui Goga. Ambele reușite au venit în urma unor faze în viteză duse pe flancurile terenului, Takacs și Gavra fiind cei cu pasa decisivă.

Deși a lăsat impresia că va obține o victorie confortabilă, U Cluj a resimțit eliminarea lui Dumitrescu (60), încasând două goluri în prelungirile partidei, de la Popescu (90+1) și Herea (90+4), după ce oaspeții au ratat alte câteva ocazii de a reduce din diferență.

În urma acestui succes, clujenii rămân neînvinși pe teren propriu, având cinci victorii din tot atâtea posibile, ajungând pe poziția a șasea în clasament, la trei puncte de ocupanta locului secund, Academica Clinceni.

U Cluj (4-4-2): Dur-Bozoancă – Coman, Abrudan, Sepsi, Berci – Dumitrescu, Goga (Giurgiu 63), Twumasi (Taub 81), Takacs (Căpușă 69) – Gavra, Ursu. Antrenor: Adrian Falub

Petrolul Ploiești (4-2-3-1): Tordai – Olaru, Cazan (Ștefănescu 52), Plămadă, Țigănașu – Ghinga (Popescu 78), Antoche – Șaim, Marinescu, Herea – Lumu (Arnăutu 67). Antrenor: Leo Grozavu