“U” Cluj a retrogradat în Liga a 3-a

U Cluj a retrogradat

“U” Cluj a pierdut meciul de astăzi din deplasare cu Unirea Tărlungeni, scor 1-3, rezultat care i-a adus retrogradarea în eșalonul al treilea din fotbalul românesc, din nou, după 16 ani.

„Șepcile roșii” puteau prinde locul de baraj pentru menținerea în Liga a 2-a în cazul în care ar fi câștigat meciul cu Unirea Tărlungeni, iar partida dintre Șoimii Pâncota și Olimpia Satu Mare nu s-ar fi încheiat la egalitate.

În jocul disputat la Tărlungeni, antrenorul Mihai Nădăban a avut la dispoziție o echipă ce pare, mai degrabă, una de juniori, întrucât cel mai vârstnic jucător al clujenilor, din teren, a fost fundașul Florin Cordoș care are 22 de ani. Astfel, primul 11 al Universității i-a inclus pe Rareş Pop (1999), Daniel Chifu (1999), Florin Cordoş (1994), Dan Berci (1999), Cosmin Popescu (1995), Patrick Popescu (1996), Olimpiu Moruţan (1999), Răzvan Greu (1995), Dan Zdroba (1995), Liviu Haţiegan (1998), Adrian Pintea (1999), în timp ce rezerve au fost Alexandru Ţărmure (2000), Alexandru Pop (2000), Adrian Jascău (2000), Răzvan Mureşan (2000), Vlăduţ Vlad (1998), George Malna (2000) şi Darius Irimie (1998).

Singura veste bună pentru „șepcile roșii” din ultima perioadă este decizia tribunalului Botoșani, care a respins, pentru moment, cererile de faliment venite pe adresa clubului din Ardeal. Cu toate acestea, “U” Cluj încă trebuie să acopere datoriile aproximate la 3 milioane de euro, deoarece există, în continuare, posibilitatea falimentului, caz în care Universitatea va fi retrogradată automat în Liga a 4-a.

Gabriel Bucșa / Sursa foto: digisport.ro