„Face the challenge” programul venit în sprijinul studenților pentru a depăși dificultățile de pe perioada pandemiei

UBB UBB Radio

În urma comunicatului de presă de la data de 29 mai, studenții tuturor facultăților din Cluj-Napoca sunt invitați să participe la noul program „Face the challenge” în perioada 4 iunie – 30 iunie, care vine în sprijinul acestora prin adaptarea eficientă la perioada prin care trecem și la schimbările din procesul educațional din ultimele luni.

Această provocare vine din partea Universității Babeș-Bolyai căreia i s-au alăturat specialiști din Centrul de Consiliere „Student Expert” și specialiști din Centrul de Carieră, Alumni și Relația cu Mediul de Afaceri, în care se „desfășoară ample activități de susținere psiho-educațională și vocațională a studenților.”

Programul se va desfășura atât în limba română, cât și în limba maghiară, prin care participanții vor putea participa la

„webinarii ce abordează teme de antrenament atențional, control emoțional și comportamental, tehnici de învățare, decizii eficiente de carieră, grupuri de studiu unde se exersează tehnici utile de învățare  pentru examene, simulări pentru susținerea lucrărilor de licență și disertație, sesiuni de mindfulness și tehnici de relaxare, consiliere individuală pentru provocări familiale, relaționale, academice și de carieră, o serie de materiale scrise și video informative difuzate pe social media cu informații esențiale pentru succesul academic și sănătatea emoțională.”

Studenții pot să își selecteze activitățile și tematicile care acoperă nevoile lor specifice, dar și preferința pentru tipul de interacțiune care este fie individuală, fie de grup. Activitățile care au loc în cadrul programului „Face the challenge” s-au realizat în urma statisticilor unui studiu care s-a desfășurat

„în rândul studenților și care a vizat investigarea provocărilor psiho-emoționale și educaționale/academice relaționate cu procesul de predare-învățare-evaluare online.”

În urma studiului la care au participat 487 de studenți, la nivel licență și master, s-a descoperit

„o serie de provocări legate de managementul procesului de învățare, anxietate de evaluare orală, dificultăți de control al emoțiilor, probleme de motivație și de gestionare eficientă a timpului, anxietate de performanță.”

Conf. univ. dr. Alexandra Muțiu, Prorector responsabil de Resurse umane, alumni, carieră/consiliere, a declarat că

„prin intermediul activităților au încercat să răspundă acestor provocări, oferind o diversitate de activități ce pot fi particularizate în funcție de specificul facultăților, a nevoilor individuale de învățare, experiențelor academice și extra-academice și oportunităților din piața muncii. În contextul educațional și social produs de actuala pandemie, aceștia consideră că este esențial ca studenții să știe că există cineva care este alături ei constant în acest proces de adaptare rapidă la schimbarea stilului de viață, la educația online, dar și la provocările individuale ale fiecăruia.”

Clinica Universitară de Psihologie „Babeș-Bolyai Psytech” oferă în cadrul Campaniei PSY-HELP4UBB

„suport psihologic pentru studenții și angajații UBB care  pot beneficia gratuit de un program de consiliere/asistență psihologică prin telefon (apel telefonic/WhatsApp/ mesaje), în limbile română, maghiară, engleză și germană.”

Persoanele care doresc să participe la webinariile online pot accesa atât pagina oficială de Facebook a Centrului de Consiliere „Student Expert”, cât și pagina de Facebook a celor de la Centrul de Carieră, Alumni și Relația cu Mediul de Afaceri, pentru a putea afla mai multe detalii legate de programul stabilit pentru desfășurarea activităților și tematicile abordate.

Sursa: Facebook CCARMA UBB

Alesandra Nicoară