Ziua Mondială a Radioului, sărbătorită de studenții jurnaliști

Din oraş UBB Radio
Sursa fotografiei: Facebook Radio Cluj

Radiourile din întreaga lumea sărbătoresc astăzi Ziua Mondială a Radioului, ca urmare a deciziei UNESCO de proclamare, în anul 2012, a zilei de 13 februarie drept ziua dedicată jurnalismului radiofonic.

În țara noastră, prima emisie aparținut echipei Radio România și a avut loc în data de 1 noiembrie 1928, fiind realizată cu apelul „Alo, alo, aici București, România”. Astăzi, jurnaliștii trustului Radio România sărbătoresc atât 89 de ani de la prima emisie, cât și Ziua Mondială a Radioului.

Studenții Departamentului de Jurnalism al Facultății de Științe Politice, Administrative și ale Comunicării (FSPAC) din cadrul Universității Babeș-Bolyai, Cluj-Napoca, s-au alăturat inițiativei de celebrare, alături de echipa Radio Cluj.

Astfel, Alexandra Boierean și Mădălina Pîrlog, studente FSPAC și parte a echipei redacționale UBB Radio Online, au participat la matinalul Bună dimineața! de la Radio Cluj, moderat de Doina Gecse Borgovan și Andrei Maxim.

– Redacția UBB Radio Online