S-au pierdut pe parcurs

Sport UBB Radio

Formaţia U Transilvania Cluj, a pierdut, miercuri, acasă, cu scorul de 25-26, în faţa echipei Ştiinţa Dedeman Bacău, partida contând pentru etapa cu numărul XXIII a Ligii Naţionale de Handball masculin.

Clujenii au început  bine meciul şi au dominat prima repriză surcasând-şi adversarul, fapt confirmat şi de tabela de marcaj care la finalul primei părţi îndica 13-8 în favoarea gazdelor.

Nu acelaşi lucru se poate  despre a doua parte a jocului, în care elevii lui Ştefan Constantin nu s-au mai regăsit, iar oaspeţii au câştigat tot mai mult încredere şi puncte, ajungând să conducă uneori chiar cu trei goluri diferenţă.

Pentru clujeni au jucat Grasu (5), Stojchevski (4), Vlad (3), Marta (3), Burcă (3), Ştef (3), Marian (2), Hagiu (1), Lazăr (1).  Dintre aceştia s-au remarcat Grasu cu  5 reuşite şi  Stojchevski  cu 4 goluri.

În urma acestei înfrângeri U Transilvania rămâne pe locul 8, în clasamentul Ligii Naţionale, cu 17 puncte.

Handbaliştii clujeni vor întâlni în etapa următoare, care va avea loc pe 25 aprilie, la Suceava pe Universitatea Bucovina.

Cristina Salvan

Foto: Mihaela Cora (arhivă UBB Radio)