Husă de telefon inteligentă, creată de un tânăr clujean

UBB Radio

Răzvan Marcuș este un tânăr pasionat de mecatronică, absolvent al Universității Tehnice Cluj-Napoca (UTCN), Facultatea de Inginerie Mecanică, secția de Mecatronică și Robotică. Răzvan este inventatorul încărcătorului de smartphone care absoarbe aproape orice formă de energie din jur.

În momentul de față, tânărul își caută o echipă cu care să continue dezvoltarea proiectului. Husa care încarcă smartphone-ul, realizateă de Răzvan, se potrivește pentru orice tip de telefon, mai puțin la iPhone.

Răzvan a participat până acum la trei concursuri internaționale, obținând patru medalii de aur și un premiu la nivel mondial oferit de EUROINVENT, expoziție europeană de creativitate și inovatie care s-a desfașurat pe perioada 19-21 mai 2016 la Iași.

În cazul în care nu va reuși pe cont propriu să finalizeze munca la această invenție, tânărul clujean este dispus să o vandă în stadiul în care se află.

– Iulia Magyari și Andreea Bârsan / Fotografii din arhiva personală a lui Răzvan Mărcuș