Parlamentul aprobă noua Comisie Europeană: Dacian Cioloş este noul Comisar European pentru Agricultură

UBB Radio UE

Dacian Cioloş este noul Comisar European pentru AgriculturăNoua Comisie Europeană (CE) a fost validată de către Parlamentul European (PE). Astfel, Dacian Cioloş a fost desemnat oficial Comisar European pentru Agricultură.

Parlamentul European a aprobat Comisia Europeană cu 488 voturi pentru, 137 împotrivă şi 72 abţineri. Eurodeputaţii au votat asupra întregului colegiu, format din 27 de comisari, câte unul din fiecare stat membru.

Dacian Cioloş a fost avizat favorabil, în unanimitate, de grupurile politice din Parlamentul European, pe data de 15 ianuarie 2010.

Printre obiectivele lui Dacian Cioloș se numără: o agricultură europeană sustenabilă, orientarea producției agricole spre cerințele pieței și o politică de dezvoltare rurală mai puternică. Cioloș dorește menținerea plăților directe, de asemenea acesta consideră că fermierii vor trebui condiționați de folosirea terenului agricol, fiind în același timp necesară o dezbatere privind condițiile de distribuire a ajutoarelor pentru fermieri. În timpul audierilor Cioloș a declarat că nu dorește să facă reformă de dragul de a face, ci pentru a găsi soluţii la dezvoltările actuale, măsuri care trebuie impuse cu rigurozitate pentru a avea eficiență maximă. Audierile în comisia de specialitate s-au desfășurat pe o durată de 3 ore, perioadă în care Dacian Cioloș a trebuit să răspundă la întrebărilor venite din partea membrilor comisiei.

Dacian Cioloş are vârsta de 40 de ani. În perioada 2007-2009 a fost ministru al Agriculturii, iar din iulie 2009 a fost şeful comisiei prezidenţiale pentru agricultură. Anterior, el a lucrat la Delegaţia Comisiei Europene la Bucureşti, iar în 1997 a fost stagiar la Direcţia Generală pentru Agricultură şi Dezvoltare Rurală a Comisiei Europene.

Componenţa Comisiei Europene:

Jose Manuel Barosso

Portugalia: Jose Manuel Barosso: Preşedinte
Spania: Joaquín ALMUNIA: Concurenţă. Vicepreşedinte al Comisiei.
Ungaria:László ANDOR: Ocuparea forţei de muncă, afaceri sociale şi incluziune.
Marea Britanie: Catherine ASHTON: Înaltul Reprezentant al Uniunii pentru afaceri externe şi politica de securitate şi vicepreşedinte al Comisiei.
Franţa: Michel BARNIER: Piaţa internă şi servicii.
România: Dacian CIOLOŞ: Agricultură şi dezvoltare rurală.
Malta: John DALLI: Sănătate şi protecţia consumatorilor.
Grecia: Maria DAMANAKI: Afaceri maritime şi pescuit.
Belgia: Karel DE GUCHT: Comerţ.
Cehia: Štefan FÜLE: Extindere şi politica europeană de vecinătate.
Austria: Johannes HAHN: Politica regională.
Danemarca: Connie HEDEGAARD: Combaterea schimbărilor climatice.
Irlanda: Maire GEOGHEGAN-QUINN: Cercetare şi inovare.
: Cooperare internaţională, ajutor umanitar şi răspuns la crize.
Estonia: Siim KALLAS: Transporturi. Vicepreşedinte al Comisiei.
Olanda: Neelie KROES: Agenda digitală. Vicepreşedinte al Comisiei.
Polonia: Janusz LEWANDOWSKI: Buget şi programare financiară.
Suedia: Cecilia MALMSTRÖM: Afaceri interne.
Germania: Günter OETTINGER: Energie.
Letonia: Andris PIEBALGS: Dezvoltare.
Slovenia: Janez POTOČNIK: Mediu.
Luxemburg: Viviane REDING: Justiţie, drepturi fundamentale şi cetăţenie. Vicepreşedinte al Comisiei.
Finlanda: Olli REHN: Afaceri economice şi monetare.
Slovacia: Maroš ŠEFČOVIČ: Vicepreşedinte al Comisiei pentru Relaţii interinstituţionale şi administraţie.
Lituania: Algirdas ŠEMETA: Impozitare şi uniune vamală, audit şi antifraudă.
Italia: Antonio TAJANI: Industrie şi antreprenoriat. Vicepreşedinte al Comisiei.
Cipru: Androulla VASSILIOU: Educaţie, cultură, multilingvism şi tineret.

Mara Rusu

Cristina Antonescu