Același Examen de Bacalaureat, o altă abordare Părerile elevilor despre susținerea probelor

Educaţie UBB Radio

Ministrul Educației și Cercetării, Monica Anisie, a aprobat, prin ordin, noul calendar de organizare și desfășurare a examenului național de Bacalaureat – 2020, conform unui comunicat de presă al Ministerului Educației.

Examenul de Bacalaureat se va desfășura astfel:

• Înscrierea candidaților: 3 – 5 iunie 2020
  • Echivalarea și recunoașterea competențelor lingvistice și digitale: 11 – 17 iunie 2020
  • Limba și literatura română – proba E. a) – proba scrisă: 22 iunie 2020
  • Limba și literatura maternă – proba E. b) – proba scrisă: 23 iunie 2020
  • Proba obligatorie a profilului – proba E. c) – proba scrisă: 24 iunie 2020
  • Proba la alegere a profilului și a specializării – proba E. d) – proba scrisă: 25 iunie 2020
  • Afișarea rezultatelor probelor scrise până la ora 12:00. Depunearea contestațiilor se va face în intrevalul orar 16:00 – 20:00 – 30 iunie 2020
  • Depunerea contestațiilor în intervalul orar 8:00 – 12:00 – 1 iulie 2020
  • Rezolvarea contestațiilor – 1 – 4 iulie 2020
  • Afișarea rezultatelor finale – 5 iulie 2020

Elevii care se află în izolare sau cei confirmați pozitiv cu noul coronavirus, dar și cei care au diferite afecțiuni cronice sau cei care prezintă un risc crescut de infecție/de a dezvolta complicații asociate infecției Sars-CoV-2 vor susține probele pentru examenul național de Bacalaureat conform unei proceduri speciale, elaborate de către Ministerul Educației și Cercetării și Ministerul Sănătății, potrivit Ministerului Educației și Cercetării.

Câțiva absolvenți ai promoției 2020, de la Colegiului Național „Unirea” din Târgu-Mureș, au declarat că sunt mulțumiți de perioada de desfășurare a exemenelor și  de faptul că admiterea la facultate nu va fi decalată din cauza pandemiei.

Dalia are 18 ani și își dorește să devină medic. Ea spune că dacă se asigură distanțarea socială, se pot susține examenele în siguranță.

„Nu avem nici o certitudine că situația se va îmbunătăți prea curând. Mai bine să se desfășoare cât de repede și calendarul admiterilor să nu fie afectat.”

Daria are 19 ani și a studiat matematică-informatică în liceu.  Aceasta susține că

„pe mine personal, nu m-ar deranja dacă s-ar decala, atâta timp cât anul universitar, ar începe normal la toamnă.

Raul, pasionat de biologie și anatomie, va susține examenul de admitrere la Faculattea de Medicină. El ia situația așa cum este și crede că:

„ It’s not great, not terrible, not a fan of risking it, dar totuși mai degrabă să fie admiterile la timp.”

Sursa: Pixabay

Octavia Cozma