Doi morți în atacul din campusul Virginia Tech

Educaţie Internaţional

Studenții universității americane Virginia Tech au trecut prin clipe dramatice când un bărbat a deschis focul în campusul universitar.

Două persoane, printre care un ofițer de poliție și-au pierdut viața joi, fiind împușcați mortal. Se pare că autorul atacului era un bărbat alb care purta pantaloni gri şi hanorac.

Omul legii a fost împuşcat în timp ce oprea traficul în campus. Suspectul a fugit apoi pe jos către o altă parcare, loc unde a reușit să împuște și ce-a de-a doua victimă.

Conducerea universității i-a sfătuit pe studenți să rămână în clădiri până când starea de urgență a fost ridicată. Incidentul a dus la închiderea instituției și suspendarea cursurilor.

La Universitatea Virginia Tech a avut loc în 2007 un adevărat masacru. Un bărbat de origine sud-coreeana a împușcat atunci 32 de persoane, printre care și profesorul de origine română Liviu Librescu. În onoarea românului, o sală de clasă a primit numele sau.

Oana Alexa

Foto: foxnews.com