AUDIO | „Nu naționalitatea te face om, ci ceea ce ești tu ca om”

Engage

Cosmin Gabor (33 ani) este student în al doilea an la FSPAC, secția Jurnalism și își dorește să devină prezentator TV.

Cosmin provine dintr-o familie cu 13 frați și a fost abandonat în momentul nașterii, iar la 12 ani, aflându-se într-un orfelinat, a primit vestea că părinții săi au murit. Durerea a fost dublă deoarece a fost mereu marginalizat, din cauza culorii pielii.

Crescând și dându-mi seama cât e greu să nu ai o mamă, să nu ai un tată (…) mi-am dat seama cât de mult voiam să-i cunosc, să-i strâng în brațe și să-i întreb „De ce?”

De când era mic și-a dat seama că poartă nu doar caracteristica numelui, ci și o culoare diferită a pielii.

Eram la casa de copii și eram adesea marginalizați și arătați cu degetul.(…) M-am dus să iau un supliment și mi s-a spus „Iară mănâncă țâganul ăsta?”

A simțit pe pielea lui stereotipurile și dacă ar putea să schimbe acest lucru, și-ar dori.

Din cauza multora de etnie romă suntem arătați cu degetul pe stradă.

Dorința de a urma o facultate a avut-o de la o vârstă fragedă, iar perseverența l-a ajutat să-și urmeze visul. Viața lui se împarte între turele de noapte de la lucru și facultate.

Am dat bacul de 10 ori (…) făceam școala la centru (orfelinat).

Cosmin crede că tinerii de etnie romă nu-și propun să urmeze studii universitare din cauza discriminării.

Nu s-a integrat în grupurile de la facultate deoarece nu a fost privit cu ochi bun, iar din perspectiva lui, discriminarea poate înceta dacă oamenii pot empatiza.

În anul universitar 2017-2018, Universitatea Babeș-Bolyai a alocat 60 de locuri bugetate pentru candidații de etnie romă.

– Mădălina Pîrlog / Sursa fotografiilor: arhivă personală și stelaplohii