Președintele României dorește o reconciliere cu istoria recentă a țării

Politic Social

iohannis_birou_43072100

În urma vizitei făcute la Popesti-Leordeni (județul Ilfov), acolo unde se află  arhivele Consiliului Național pentru Studierea Arhivelor Securităţii ( CNSAS), președintele este de părere că românii nu au reușit să cunoască îndeajuns istoria țării lor, mai precis anii comunismului. În viziunea sa, este nevoie de o reconciliere cu istoria, precum și o studiere mai amănunțită  acelei perioade.

„Mi se pare foarte important să nu trecem prea repede peste istoria noastră recentă. Am spus şi, din păcate, după ce am aflat azi, pot să reafirm, nu am reuşit să cunoaştem suficient de bine istoria noastră recentă şi vorbesc aici, desigur, de anii comunismului!”

a declarat președintele după vizitarea arhivelor.

Mai mult decât atât, șeful statului susține construirea unui Muzeu al Comunismului, chiar dacă există probleme  legate de fonduri, acestea reprezentând niste probleme minore, care nu impiedică în niciun fel modernizarea arhivei. O dată modernizată, ea va contribui cu piese și cu informații la viitorul Muzeul al Comunismului.

– Larisa Bîldea / Sursa fotografiei: România TV