Mugur Isărescu, Doctor Honoris Causa al UBB

Economie Educaţie

Andrei Marga îl premiază pe Mugur IsărescuUniversitatea Babeş-Bolyai a acordat titulul academic de Doctor Honoris Causa guvernatorului Băncii Naţionale a României, Mugur Isărescu.

Decernarea titlului reprezintă o dovadă a aprecierii activităţii sale profesionale, ştiinţifice şi didactice. După primirea Diplomei şi a Proclamaţiei din partea rectorului Andrei Marga, Mugur Isărescu a vorbit despre criza financiară internaţională şi despre politica monetară din ţara noastră.

“Întreaga lume pare astăzi că îşi schimbă cursul, îndreptându-se către o perioadă în care rolul statului va fi mai mare, iar cel al sectorului privat mai mic. Aceasta va fi probabil cea mai dureroasă şi dramatică consecinţă a lumii actuale. România trebuie să respecte calendarul de adoptare al monedei unice, euro, cel puţin aşa cum este stabilit în prezent, acest obiectiv fiind un adevărat catalizator al unor politici coerente pentru viitor”, a explicat guvernatorul BNR.

Mugur Isărescu este licenţiat al Facultăţii de Comerţ Exterior din cadrul Academiei de Studii Economice din Bucureşti, promoţia 1971. După absolvire şi-a început activitatea la Intitutul de Economie Mondială. În prezent, acesta deţine şi funcţia de Guvernator pentru România în Consiliul Guvernatorilor Fondului Monetar Internaţional, de Viceguvernator în Consiliul Guvernatorilor Băncii Mondiale şi al Băncii Europene pentru Reconstrucţie şi Dezvoltare.

Alina Radulov

Foto: Otilia Chiş