La Ora de Cultură, primăvara e artă socială

Cultură

Ediţia românească a celui mai mare festival de film documentar din lume tocmai s-a încheiat la Bucureşti, în timp ce spaţiul public al Clujului este revendicat de artă cu mesaj social.

Cea de-a V-a ediţie a festivalului One World Romania şi proiectul Oraşul Vizibil sunt reperele de la care plecăm în discuţia din seara aceasta, la Ora de Cultură.

De la One World Romania, îl aducem pe directorul festivalului, Alexandru Solomon, acelaşi care a regizat filmul “Kapitalism-reţeta noastră secretă” şi pe Adelina Bichiş, tânăr editor de film. Ea este cea care a montat The Real Social Network, documentarul protestelor studenţeşti de anul trecut din Londra şi care a încheiat festivalul One World Romania 2012.

Tot în această seară, vorbim şi cu autorul mesajului  la care clujenii reflectă de câteva zile încoace, “Eu sunt singurul bătrân pe care îl cunosc”, Claudiu Cobilanschi.

Ascultaţi Ora de Cultură din seara aceasta, de la ora 21:30, cu Oana Moisil şi Delia Marinescu.