Europa noastră | Brexit și viitorul educației

Euranet Plus

Așa cum se anticipa, Brexit va fi un proces complicat care va lăsa urme pe ambele maluri ale Canalului Mânecii. Uniunea Europeană și Marea Britanie doresc să încheie acorduri prin care despărțirea să fie amiabilă și în termeni economici corecți pentru cele două părți. Una dintre cele mai puternice temeri este cea a tinerilor care au studiat sau care vor să studieze în Regatul Unit și ale căror drepturi sunt incerte în viitor. Guy Verhofstadt, negociatorul-șef al Parlamentului european pentru Brexit, a spus la o întâlnire cu tinerii la Facultatea de Drept a Universității din București că legislativul european va apăra drepturile cetățenilor comunitari până la capăt.

„Scopul principal al Parlamentului European este de a fi sigur că pentru voi, cetățenii europeni care trăiesc în Marea Britanie, inclusiv studenți, aș spune în special studenți care studiază în Marea Britanie, că își pot continua studiile după
retragerea Marii Britanii de pe 29 martie 2019. Ca Parlament european vă spun foarte clar că nu vom fi de acord cu nicio înțelegere care lezează drepturile cetățenilor europeni. Și Parlamentul european trebuie să-și dea acordul, nu numai
cei 27 de șefi ai guvernelor care trebuie să încheie înțelegeri cu doamna May care trebuie aprobate de Camera Comunelor.”

Articolul integral se regăsește pe site-ul Radio România Internațional.

Guy Verhofstadt (Sursa foto:© European Union 2018 – Source : EP Photo Andrei Pungovschi)