Expoziția FOCUS a avut loc și în acest an cu prilejul Zilelor Culturii Media

Din oraş Studenti

Expoziția Națională Studențească de Fotojurnalism FOCUS a avut loc în 26 mai Facultatea de Științe Politice, Administrative și ale Comunicării, din cadrul Universității Babeș-Bolyai din Cluj-Napoca. Studenții pasionați de fotojurnalism au avut posibilitatea să se înscrie cu un portret de atmosferă și cu o fotografie de eveniment.

În cadrul expoziției au avut loc workshop-uri la care au participat fotojurnaliști profesioniști. Aceasta s-a încheiat cu ceremonia de premiere.

Câștigătorii pentru categoria „Portret de atmosferă” au fost:

• Mențiune: Roxana Luca
  • Premiul III: Teodora Halmi (Universitatea de Vest din Timișoara)
  • Premiul II: Kovacs David
  • Premiul I: Tudor Almășanu

La categoria „Fotografie de eveniment” premiile au mers la:

• Mențiune: Maria Grigoraș
  • Premiul III: Alexandra Sofroni
  • Premiul II: Darius Echim
  • Premiul II: Alexandra Cerna (la egalitate)
  • Premiul I: Loredana Bertișan

„FOCUS mi-a adus o mare surpriză, căci nu mă așteptam la asemenea premiu! Eu iubesc munca de teren, iar protestele de stradă mi-au plăcut întodeauna, ca mobilizare, dar și ca valoare estetică pentru fotografii. Și fotografia cu care am câștigat a fost realizată tot la un protest, pentru Munții Apuseni.” a spus câștigătoarea locului I pentru fotografia de eveniment, Loredana.

La eveniment s-au înscris 21 de studenți ale căror fotografii sunt expuse acum în cadrul facultății. Zilele Culturii Media se desfășoară pentru a II-a ediție și este un eveniment unic la nivel național.

– Miruna Aruxandei / Sursa fotografiei: Departamentul de Jurnalism al FSPAC UBB