Workshopul organizat de Rise Project va începe mâine la FSPAC

UBB UBB Radio

11002510_773001219458499_2154926774685528930_n

RISE Project le oferă studenților de la jurnalism, arte și programare din Cluj-Napoca oportunitatea de participa la workshopul „Investigarea Corupției și Crimei Organizate – Tehnici Avansate de Colectare și Procesare a Datelor”. Workshopul se va desfășura la Facultatea de Științe Politice, Administrative și ale Comunicării (FSPAC)

Astfel, începând de mâine, 5 martie și până duminică, 8 martie, un număr de studenți care au fost selectați să participe la acest workshop în urma evalurăii C.V.-urilor și scrisorilor de intenție, îi vor întâlni pe reporterii RISE de la care vor învăța, timp de patru zile, cum se ascund infractorii și politicienii corupți, cum pot să obțină anumite informații despre companii în bazele de date din lumea întreagă, cum să datele obținute pentru o investigație și cum să amplifice impactul descoperirilor făcute.

– Alexandra Boierean