Diaconescu, condamnat definitiv și irevocabil la cinci ani și șase luni de închisoare

Infracțiuni Politic

Dan-Diaconescu

Dan Diaconescu, fondatorul OTV, a fost condamnat definitiv și irevocabil astăzi de Curtea de Apel Bucureşti, la cinci ani şi şase luni de închisoare cu executare, pentru şantajarea lui Ion Moţ, fost primar al comunei arădene Zărand, precum şi a omului de afaceri Paul Petru Ţârdea.

Dan Diaconescu a fost ridicat de poliţişti de la locuinţa sa şi dus la Penitenciarul Rahova, acesta declarând că i-au închis televiziunile, partidul, iar acum îl închid şi pe el, conform Mediafax.

“Cred că niciun român nu mai are acum încredere în justiţie. Mi-au închis televiziunile, mi-au închis partidul, acum mă închid pe mine”

a declarat Dan Diaconescu, citat de Medafax.

Fondatorul postului de televiziune OTV şi al Partidului Poporului-Dan Diaconescu va fi încarcerat la Penitenciarul Rahova, unde va sta în perioada de carantină de 21 de zile, după care vor fi decise locul şi regimul de executare a pedepsei.

– Alexandra Boierean / Sursa fotografiei: Liderul de Opinie