Uruguay-ul merge mai departe

În primul meci din cadrul optimilor de finală ale Campionatului Mondial de Fotbal din Africa 2010, partidă disputată pe stadionul Porth Elizabeth, reprezentativa statului Uruguay a obţinut calificarea în sferturile competiţiei învingând selecţionata Coreeei de Sud, cu scorul de 2-1.

Sud-americanii au intrat repede în joc, deschizând scorul, prin golul marcat de Luis Suarez, încă din minutul 8 al primei reprize.

În partera a doua a jocului, pe o ploaie aproape torenţială, sud coreenii au intensificat presiunea la poarta adversă, si egalarea a venit firesc, prin golul înscris de jucătorul lui Manchester United, Park Ji-Sung.

Însă în minutul 80 Luis Suarez îşi face din nou datoria pentru sud-americani, înscriind

un superb gol de la limita careului de 16m, gol  care a stabilit şi rezultatul final al întâlnirii: 2-1.

În urma acestei victorii uruguayenii merg mai departe în sferturile mondialului din Africa, unde vor întâlni învingătoarea  dintre SUA şi Ghana, vineri 2 iulie.