Ghana a spulberat visul american

Echipa naţională a Ghanei a învis selecţionata Statelor Unite, scor 1-2 şi s-a calificat în sferturile de finală ale Campionatului Sud-african.

Jucătorii lui Rajevac au început în forţă partida şi în minutul 5 aveau deja 1-0, prin golul marcat de Boateng cu un şut puternic. În primele 45 de minute s-au văzut doar ghanezii, care au dominat clar repriza.

Replica americanilor a venit in repriza secundă când Donovan a transformat un penalty obţinut de Dempsey după ce a fost faultat în careu de Jonathan Mensah.

Au venit şi reprizele de prelungire care au decis echipa care va fi adversara Uruguay-ul din sferturile competiţiei. Gyan a marcat singurul lui gol din acţiune de la acest Campionat Mondial, în minutul 3 al primei reprize de prelungiri şi a calificat mai departe singura echipă africană rămasă în competiţie.