Meci pentu optimi

Echipa lui Del Bosque a câştigat meciul contra selecţionatei Chile, scor 1-2 şi a terminat prima în Grupa H a Campionatului Sud-sfrican.

Spaniolii au început bine partida şi după numai 20 de minute, Villa şutează de la mai bine de 35 de metri şi a înscris pentru 1-0. Iniesta a majorat scorul în minutul 37 după o faza la care au mai contribuit Villa şi Torres. Un minut mai târziu, chilianul Estrada este eliminat pentru al doilea galben.

Elveţia a redus repede din diferenţă la începutul reprizei secunde, prin golul lui Millar,după şutul deviat de Pique.

Chile va întâlni echipa lui Dunga în optimile turneului final, în timp ce Spania se va bate pentru un loc în sferturi cu Portugalia.