Universitatea Babeș-Bolyai, în Top 500 universități ale lumii

Din oraş

În data de 8 martie 2017 a fost făcut public clasamentul internațional al universităților, QS World University Rankings, pe domenii generale și specifice. În competiția internațională a universităților, în cadrul secțiunilor specifice, UBB Cluj ocupă la nivel internațional poziția 401-450 din 500 de universități clasificate, aceasta fiind prima din țară în domeniile: Arheologie, Istorie, Teologie – Studii Religioase, Psihologie, Științe ale Pământului – Marine, Servicii de Ospitalitate și Studii Politice Internaționale.

De asemenea, UBB Cluj ocupă și locul 2 sau 3 în țară pe alte domenii. La nivel internațional, secțiunile specifice din UBB sunt clasificate astfel: Literatură și Limbă Engleză (poziția 251-300 din 300 de universități clasificate și 556 cuantificate), Limbi Moderne (poziția 201-250 din 300 universități clasificate și 1431 cuantificate), Chimie (poziția 451-300 din 500 de universități clasificate și 1603 cuantificate) și Matematică (poziția 351-400 din 400 de universități clasificate și 1112 cuantificate).

Dintre cele aproape 100 de universități din țară, apar: universitățile din București, Cluj-Napoca (UBB), Iași (UAIC), Timișoara (UVT), și Academia de Studii Economice (ASE).

– Andreea Bârsan și Sabrina-Ștefania Rotaru / Sursa fotografiei: www.cs.ubbcluj.ro