UBB Radio Online- radio European din rețeaua MICRO-EUROPA

Educaţie UBB Radio

Micro-EuropaWork-shop-ul Jurnalism radio european – Proiectul MICRO-EUROPA va avea loc mâine la sediul Facultăţii de Ştiinţe Politice, Administrative şi ale Comunicării, cu începere de la ora ora 14.

Evenimentul are loc în cadrul întâlnirii internaţionale a grupului de coordonare a proiectului MICRO-EUROPA www.micro-europa.eu ce se desfăşoară în perioada 12-13 noiembrie la Universitatea Babeş-Bolyai.

Universitatea este reprezentată în cadrul proiectului de postul UBB Radio ONLINE, de la Catedra de Jurnalism. Din rețea mai fac parte: Institute for High Studies in Social Communications (Belgia), London City University (Marea Britanie), Universitatea din Tubingen (Germania) și Eur@dionantes (Franța).

Scopul proiectului MICRO-EUROPA www.micro-europa.eu este dezvoltarea conceptului de jurnalism radio europeanmateriale de presă de interes european adresate unui public european, în sensul unei mai bune conştientizări a apartenenţei la Uniunea Europeană.

Mara Rusu