U Cluj – Sportul Snagov 1-0. Succes chinuit pentru ”șepcile roșii” într-un meci crucial pentru păstrarea locului de baraj

U Cluj s-a impus greu, cu 1-0 (0-0) în ultimul meci al rundei a 36-a, după un gol marcat în minutul 89. Prin victoria contra Snagovului, ”studenții” rămân cu prima șansă la ocuparea locului de baraj pentru promovarea în Liga 1.

Deși nu mai avea prea multe oportunități de a prinde locul al treilea, Sportul Snagov a etalat un joc bun în prima repriză de pe Cluj Arena, punând probleme serioase ”șepcilor roșii”. În primul sfert de oră, Huiban (6) și Gît (13) l-au pus la încercare pe Dur-Bozoancă, pentru ca mai apoi Cubleșan și Ioniță (28) să semneze o nouă mare ocazie pentru echipa care conducea clasamentul ligii secunde în pauza de iarnă.

U Cluj a devenit mai insistentă și mai prezentă în atac după revenirea de la cabine, Pârvulescu fiind cel care a semnat singura ocazie mai periculoasă în prima parte. Nou intratul Axente a fost foarte aproape de gol (66), pentru ca pe final, dintr-o centrare venită de la Hațiegan, Pârvulescu a plonjat și a înscris cu capul (89), declanșând bucuria în tribune.

Victoria chinuită o ține pe ”U” cu cele mai mari șanse la ocuparea locului al treilea, având două puncte peste Petrolul, dar și un program mai accesibil pentru ultimele două runde, cu o deplasare la Balotești și un ultim meci în fața propriilor suporteri, contra Pandurilor din Târgu Jiu.

U Cluj (4-2-3-1): Dur-Bozoancă – Al. Coman, Abrudan, Berci, Taub – Greu, Nic. Pîrvulescu – Chitoşcă (Florescu 46), Goga, Hordouan (Haţiegan 73′) – Gavra (Axente 62). Antrenor: Bogdan Lobonţ

Sportul Snagov (4-3-3): Marinescu – Gît, Ilie, Lică, Stancu – Ion (Dănălache 90+2), Bărbulescu, Borţoneanu – Huiban (Tazouti 74), Ioniţă, Cubleşan. Antrenor: Eugen Trică