Tevez califică Argentina în sferturi

Echipa lui Maradona a învins reprezentativa Mexicului, cu scorul de 3-1, într-un meci din optimile Campionatului Sud-african.

Primul sfert a fost dominat de mexicani care ar fi putut să înscrie în minutul 8, dar Salcido a nimerit bara porţii apărate de Romero. Momentele tensionate au apărut după ce asistentul nu a semnalizăt un offside clar, în urma căruia Tevez (26’) a înscris pentru 1-0. Mexicanii nu-şi mai revin şi i-au permis lui Higuain să înscire al doilea gol al meciului în minutul 33, după o greşeală a lui Osoriu.

Repriza a doua a adus golul doi al lui Tevez, care a scuturat plasa porţii apărate de Perez cu o torpilă de la 25 de metri.  Replica mexicanilor a venit în minutul 71 când Hernandez a înscris cu un şut puternic din careu, dar a fost şi ultimul gol marcat de Mexic la acest turneu final.

Argentina se va bate cu Germania pentu un loc în semifinalele turneului final din Africa de Sud.