Cătălin Baba a fost propus de Guvern pentru Consiliul de Administraţie al SRTv

Administraţie Politic

Fostul şef al Cancelariei primului-ministru, Cătălin Baba, a fost nominalizat de Guvern pentru funcţia de membru al Consiliului de Administraţie al Societăţii Române de Televiziune (SRTv), a anunţat Biroul de presă al Guvernului. De asemenea, jurnalista Adelina Rădulescu a fost propusă pentru un post în Consiliul de Administraţie al Societăţii Române de Radiodifuziune (SRR).

Nominalizările au fost decise “în cadrul unei scurte şedinţe de Guvern din această dimineaţă”, se mai arată în comunicat.

Conf. univ. dr. Cătălin Baba a ocupat din 2004 postul de decan al Facultăţii de Ştiinţe Politice, Administrative şi ale Comunicării din cadrul Universităţii “Babeş-Bolyai”. Din ianuarie 2009, acesta a fost a fost şeful Cancelariei primului-ministru Emil Boc, pentru ca în martie, Cancelaria să fie desfiinţată iar Cătălin Baba să rămână să coordoneze activitatea consilierilor şi a secretarilor de stat. Din octombrie 2009 până în prezent, Cătălin Baba este secretar de stat în Ministerul Educaţiei.

Mara Rusu

Foto: gov.ro