Teatrolog american Robert Cohen a primit titlul de Profesor Honoris Causa

Cultură

RRobert Coheneputatul teatrolog american Robert Cohen, profesor la Universitatea din California a primit astăzi titlul de Profesor Honoris Causa din partea Universității Babeș-Bolyai.

La eveniment au luat parte printre alții rectorul Andrei Marga și Președintele Consiliului Academic dr. Șerban Agachi.

Regizor, critic, traducător și dramaturg, Robert Cohen a făcut un scurt istoric al teatrului american. Cohen este autor a numeroase volume, articole și eseuri privind formarea practică a actorului.

În 2006, a reușit să-și creeze propria companie de teatru. Mare admirator și susținător al teatrului românesc, Cohen a vizitat România în repetate rânduri pentru a-și prezenta montările și pentru a susține workshop-uri cu studenții de la Facultatea de Teatru a UBB Cluj.

Alex Drăgan

Foto: Gabriel Galgoczy