Ziua mondială a Bibliotecilor Şcolare

Educaţie

Acțiunile de ziua mondială a bibliotecilor şcolare au început astăzi la Cluj şi se vor desfăşura timp de 2 zile. Evenimentul este organizat de Casa Corpului Didactic Cluj, în incinta Bibliotecii Grupului Şcolar “Unirea”.

Astăzi a avut loc conferinţa “Ce rost are să citim literatură?” sustinuţă de Sanda Cordoş, conferenţiar universitar la Facultatea de Litere a Universităţii “Babeş-Bolyai”. De asemenea, s-au organizat două ateliere de lucru, unul destinat bibliotecarilor şcolari, şi unul responsabililor Corpului Didactic Cluj.

Evenimentul va continua mâine, când cititorii sunt invitaţi la Biblioteca din incita Grupului Şcolar “Unirea”, unde vor avea loc expoziţii de cărţi, manuale şcolare, ghiduri metodologice şi alte publicaţii ale celor mai prestigioase  edituri de carte didactică şi beletristică. Tot atunci se vor oferi şi servicii de consultanţă, informare şi documentare.

Adelina Pârvu