Studenţii români au primit aur la Olimpiada internaţională de matematică

Educaţie Eveniment

Olimpiada internaţională de matematică SEEMOUS 2012 a fost câştigată de studenţii români ai Universităţii din Bucureşti.

Evenimentul a avut loc în oraşul Blagoevgrad din Bulgaria, în perioada 6-11 martie, precizează postul de radio sofiot Darik. Competiţia a fost organizată de Societatea de Matematică din sud -estul Europei şi Facultatea de matematică şi Ştiinţe Naturale din sud-vest, Universitatea „Neofit Rilski”.  La competiţie au participat 24 de echipe din opt ţări.

Primele trei locuri au fost ocupate de studenţii din România, Grecia şi Bulgaria, iar competiţia individuală a fost câştigată de românul Victor Pădureanu.

Sava Grozdev, secretarul general al Uniunii Matimaticienilor din Bulgaria, profesorul Ivan Mircev, rectorul Universităţii din Blagoevgrad şi profesorul Doru Ştefănescu, preşedintele Asociaţiei Matematicienilor din sud estul Europei au fost cei care au premiat câştigătorii competiţiei.

Mihaela Girigan