Simona Halep o elimină și pe Krystina Pliskova și se califică în sferturi

Sport

Simona Halep a învins-o categoric pe Krystina Pliskova în optimile turneului de la Madrid cu scorul de 6-1, 6-4.

În din startul primului set, Halep, a condus jocul și a dominat-o pe Pliskova, reușind să forțeze pe serviciile cehoaicei și să piardă un singur game pe toata durata setului.

Al doilea set a fost mai echilibrat, Pliskova a reușit să gestioneze mai bine mingile de retur pe care i le oferea Simonei, dar la scorul de 3-4, Halep a reușit să câștige 3 game-uri consecutive și să închidă setul și meciul.

În cadrul turneului de anul acesta de la Madrid, Halep nu a pierdut nici un set în primele sale trei meciuri. Ea, fiind campioană a acestui turneu în ultimii 2 ani, a ajuns la 14 victorii consecutive.

Halep o va întâlni în sferturile competiției pe câștigătoarea dintre Karolina Pliskova și Sloane Stephens.