România își ia revanșa în fața Rusiei și devine liderul grupei

La câteva zile după ce se vedea învinsă la Togliatti, naționala de handbal feminin a României a reușit să învingă, la Cluj-Napoca, deținătoarea titlului olimpic – Rusia, în fața a peste 8000 de fani.

Scorul a fost deschis abia în minutul 3, de către interul Ana Maria Dragut, după câteva atacuri nereușite de ambele părți. Apărarea a fost punctul forte al României în prima parte a meciului, încasând doar două goluri după 10 minute.

La cabine s-a intrat cu 15-12 pentru gazde, avans ce avea să dispară iute, după un început de repriză secundă foarte eficient al rusoaicelor (17-19 în minutul 44). Din acel moment, cele două combatante au mers cap la cap, tricolorele având nervii mai tari pe final.

Fetele pregătite de Martin Ambros au câștigat într-un final la limită, 26-25, spre bucuria spectatorilor, redevenind astfel liderul grupei, și fiind în mare proporție calificate la Campionatul European din Franța.

România – Rusia 26-25 (15-12)

România: Buceschi 6 goluri, Neagu 4, Dragut 4, Chiper 4, Pintea 3, Băcăoanu 2, Pristăvița 1, Udriștoiu 1, Florică 1. Antrenor: Ambros Martin

Rusia: Vedekina 5 goluri, Kuznețova 5, Samokina 4, Snopova 2, Makeeva 3, Dmitrieva 2, Barkalova 1, Sabirova 1, Matlașova 1, Managarova 1. Antrenor: Evgheni Trefilov

Partida a fost arbitrată de Karina Christiansen și Line Hesseldal Hansen, din Danemarca, observatorul din partea EHF fiind cehul Ivan Dolejs.

Următorul meci al României în cadrul calificărilor pentru Campionatul European va avea loc în Austria, pe 31 mai, urmând ca pe 3 iunie să primească vizita Portugaliei.

– Krisztian Bucsi / Sursa fotografiei: Paul Ursachi (Mediafax)