Problemele cercetării universitare românești, dezbătute la UBB

UBB

Universitatea Babeș-Bolyai organizează conferința de presă pe tema problemelor cercetării universitare românești. Evenimentul a avut loc azi, 19 iunie 2017, de la ora 13.00  în Sala Club a Universității Babeș-Bolyai (str. Em. de Martonne nr. 1).

Conform, comunicatului de presă de pe site-ul Universității, în cadrul conferinței s-au pus în dezbatere următoarele probleme:

• Redefinirea relațiilor dintre UBB și mediul social-economic;
  • Stabilirea unei legături cu comunitatea locală;
  • Revizuirea poziției UBB în topul universităților internaționale și a realizărilor din domeniul cercetării;
  • Reactualizarea și regândirea metodei de predare și învățare de la nivelul facultăților;
  • Problemele legate de finanțarea cercetării universitare în România.

Universitatea Babeș-Bolyai, dorește să se proiecteze ca universitate de cercetare avansată după modelul cercetare-dezvoltare-inovare. În acest sens în anul 2017 a încheiat mai multe parteneriate cu reprezentanți ai mediului social și economic. Printre acestea se numără: UBB – NTT DATA Advance Fellowship – “Profilul psihosocial al IT-istului în următorii ani”; UBB – EON “Reality Inc. Advance Fellowship – Aplicații de realitate virtuală pentru modificarea distorsiunilor cognitive implicate în sănătatea mintală”; precum și un parteneriat cu AEGON, numit “Definirea mecanismelor psihoculturale ale românilor față de asumarea de asigurări”.

– Gheorghița Boriceanu / Sursa fotografiei: Transilvania Reporter