Prima carte despre tabloidizarea presei sportive, lansată azi la Cluj-Napoca

Eveniment

Volumul “Crampoanele României șchioape. Tabloidizarea presei sportive românești”, scris de jurnalistul clujean Cristian Aszalos se va lansa azi, 11 noiembrie la Cluj-Napoca în Foaierul Clubului Colegiului Academic al Universităţii „Babeş-Bolyai”, începând cu ora 17:00.

Cartea are la bază primul studiu la nivel naţional legat de tabloidizarea presei sportive româneşti. Volumul a fost publicat de editura EIKON şi face parte din colecţia „Devoratorul de presă”, coordonată de ziaristul Tiberiu Fărcaş. De asemenea, prefaţa cărţii este semnată de sociologul Vasile Sebastian Dâncu.

Cartea va fi prezentată de rectorul UBB Andrei Marga, sociologul Vasile Sebastian Dâncu, lect. univ. dr. Viorel Nistor și fostul jurnalist clujean Tiberiu Fărcaş.

Jurnalistul Cristian Aszalos a activat în perioada 2008 – 2010 ca reporter la fostul săptămânal „Clujeanul”, iar din 2010 este redactor la cotidianul „Prosport”.

Prima lansare a avut loc la Reghin, în oraşul natal al autorului, în cadrul festivalului cultural internaţional „Ars Maris”. Următoarele oraşe în care va fi lansată cartea sunt Bucureşti, Târgu-Mureş şi Bistriţa.

Anca Baciu

Foto: MirceaRosca.com