Potaissa Turda câștigă acasă și ajunge în finala Challenge Cup

Pentru al doilea an consecutiv, formația de handbal masculin AHC Potaissa Turda a reușit calificarea în finala Challenge Cup. Ardelenii au învins duminică după amiază, cu 28-24 (13-11), echipa islandeză IBV Vestmannaeyjar.

Potaissa a început meciul cu gândul întoarcerii rezultatului din tur, 28-31, reușind să conducă în majoritatea momentelor primei reprize. S-a păstrat o diferență constantă, de două-trei goluri, la pauză românii intrând în avantaj, 13-11.

Trupa lui Horațiu Gal a fost într-un moment critic la mijlocul reprizei secunde, când islandezii aveau două goluri în plus pe tabelă, 17-19. De aici, turdenii au pus stăpânire pe joc, reușind să-și creeze un avans de cinci goluri spre final.

În cele din urmă, Potaissa Turda s-a impus cu 28-24, fiind mai buni cu un singur gol la ”general”, 56-55.

Turda: Fleșer, Varo, Irimuș – portari; Ghiță 6 goluri, Adomnicăi 4, Rotaru 4, Iancu 3, Savic 2, Stamate 2, Szoke 2, Zacaciurin 2, Asoltanei 1, Cîntec 1, Ignat 1. Antrenor: Horațiu Gal

Vestmannaeyjar: Edvardsson, Sigfusson – portari; Sigurbjörnsson 5 goluri, Sveinsson 5, Eythorsson 3, Kristjansson 3, Vidarsson 3, Fridriksson 2, Jonsson 2, Arnarsson 1. Antrenor: Arnar Petursson

Meciul a fost condus de norvegienii Lars Jorum și Havard Kleven, observator din partea EHF fiind delegat Ayberk Dilmen, din Turcia.

În ultimul act al competiției, adversara românilor va fi AEK Atena (Grecia), care a trecut în dublă manșă de AM Madeira Andebol SAD (Portugalia), cu scorul de 52-44 la general.

Finala Challenge Cup va avea loc la mijlocul lunii mai, Potaissa Turda urmând să-și dispute meciul de pe teren propriu la Cluj-Napoca.