Noile autobuze școlare au fost puse în circulație la Cluj

Din oraş

Astăzi, 3 iunie, începe derularea celei de a doua etapă a proiectului „Autobuze școlare pentru elevi”.

Compania de Transport Public Cluj-Napoca și Primăria Cluj-Napoca au extins proiectul prin adăugarea celor 10 autobuze noi și introducerea altor 7 trasee, acoperind cartierele Bună Ziua și Grigorescu. În prezent sunt 12 trasee dedicate transportului la școală și acasă pentru elevii din ciclul primar.

Direcția Poliția Locală va asigura prezența unui polițist local în fiecare autobuz școlar. Polițiștii vor asista copiii la urcare/coborâre și la trecerea străzii. Proiectul contribuie direct la diminuarea numărului de mașini care se află în trafic la orele de vârf.

Din fondurile Companiei de Transport Public Cluj-Napoca au fost achiziționate 4 autobuze, restul 6 au fost achiziționate din fondurile Primăriei.

Cele 10 noi autobuze au în vedere 7 licee din centrul Clujului:

1) Colegiul Național „Gheorghe Șincai”
2) Colegiul Național „George Coșbuc”
3) Colegiul Național „Emil Racoviță”
4) Seminarul Teologic Ortodox
5) Liceul Teologic Reformat