Irina Begu se califică în sferturile de finală ale turneului de la Istanbul

Sport

După ce a adus un punct important României  în meciul din Fed Cup contra Elveției, Irina Begu (locul 37 WTA) a reușit să revină și să câștige meciul, fiind inițial condusă de către Christina McHale (locul 88 WTA).

Primul set a fost unul dificil pentru jucătoarea noastră, ea fiind condusă cu 4-1, scor la care a reușit să se ambiționeze și să treacă la conducerea jocului, reușind să câștige 5 game-uri la rând și să închidă primul set cu scorul de 4-6.

În cel de-al doilea set jucătoarele au mers de la egal la egal, Irina Begu reușind la scorul de 4-5 cel mai important break al meciului, prin care a și închis meciul cu scorul de 6-4, 6-4.

Următoarea adversară a Irinei Begu în sferturile de finală ale competiției se va decide între Donna Vekic și Ajla Tomljanovic, ambele jucătoare având o clasare mai slabă față de româncă în ierarhia WTA.

– Andrei Căpitanu / Sursa fotografiei: Adevărul