Emisiunea “Teleșcoala” se va difuza și pentru românii din Serbia

Educaţie UBB Radio

Emisiune produsă de Televiziunea Română, proiectul “Teleșcoala” va fi preluat și difuzat de posturile de radio și de televiziune RTV Voivodina 2, RTV OK, RTV Pancevo și TV Banat.

Pe baza acordului semnat de reprezentanții Televiziunii Române și Consiliul Național al Minorităților Naționale Române (CNMNR) din Serbia, cele patru posturi de radio și televiziune vor prelua și redifuza emisiunea  “Teleșcoala” pe toată durata stării de urgență din Serbia, anunță reprezentanții TVR.

TVR realizează proiectul și pentru elevii care studiază în limbile minorității. Așadar, emisiunea “Teleșcoala în limba maghiară” se regăsește la TVR Târgu Mureș, de luni până vineri, de la ora 10.00 și 15.00.

Încă de la prima difuzare, emisiunea “Teleșcoala” oferită în timpul crizei provocate de coronavirus, a semnalat o creștere a interesului manifestat de publicul tânăr atât la TV, cât și în mediul online.

Sursa: TVR

Bernadette Nemeth