Elevii școlii Ion Agârbiceanu, din Cluj-Napoca, premiați pentru protecția mediului

Din oraş

Elevii școlii gimnaziale Ion Agârbiceanu au participat la competiția națională „Marea Voluntariadă Națională de Mediu a Școlarilor”, unde au fost implicați în acțiuni legate de protejarea mediului precum ecologizări, plantări, sesiuni despre importanța reciclării, a colectării selective. Elevii au ocupat locul V.

Cu ocazia competiției au fost colectate și trimise către reciclare 103 tone de hârtie, 10.329 kg de sticlă și 5.015 saci cu PET-uri folosite. De asemenea au fost organizate 637 plantări, 589 ecologizări și 3.164 sesiuni de educație pentru mediu.

Competiția „Marea Voluntariadă Națională de Mediu a Școlarilor” a avut loc în perioada aprilie-mai 2019, la care au participat 42.000 elevi, din 105 unități de învățământ, din 22 județe,  la 6.858 acțiuni legate de protejarea mediului.

– Material realizat de Bilț Teodora-Maria / Sursa fotografiei: revista Explore