Copiii din Pata Rât, integraţi în programul „Şcoala de vară”

Din oraş

Evenimentul „ZBOARĂ ALTFEL. #avioanedehartie DĂRUIEŞTE BUCURIE!” organizat de Fundaţia Dezvoltarea Popoarelor Filiala Cluj (FDP Cluj) în parteneriat cu Fundaţia Comunitară Cluj (FCC) va avea loc joi în Parcul Central. Proiectul îşi propune să strângă fonduri pentru ca 30 de copii din familii defavorizate din Pata Rât să participe la activităţile din cadrul „Şcolii de vară” organizată anual de FDP Cluj. În cadrul evenimentului vor fi construite avioane de hârtie, vor fi organizate concursuri şi o tombolă cu premii şi surprize.

Evenimentul se va desfăşura în 1 iunie 2017, în intervalul 10.00-21.00 în Parcul Central din Cluj-Napoca. Scopul este ca prin acest eveniment să fie adunate resursele necesare pentru ca 30 de copii din familii defavorizate din Pata Rât să participle la activităţile din cadrul „Şcolii de vară” organizată anual de Fundaţia Dezvoltarea Popoarelor Filiala Cluj. Pe parcursul “Şcolii de vară” copiii îşi dezvoltă abilitățile de viaţă, vor dedica timp recuperării lacunelor şcolare, se vor bucura de “excursii” inedite (la restaurant, în parc, la salină) şi îşi vor explora creativitatea prin joc, desen, modelaj şi muzică.

Participarea la eveniment va fi susţinută cu o donaţie “Şcoala de vară” pentru 30 de copii din Pata Rât.

– Victoria Timoce / Sursa fotografiei: Citynews.ro